Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Niedziela, 28 Listopad 2021r. imieniny: Jakuba, Stefana, Romy
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Dynowskie Święto Plonów - Praca ziemi, słońca i ludzi zamknięta w kromce chleba (2014-08-19)

Tuż po „zielnej” 17 sierpnia br. odbyły się w Dynowie tradycyjne dożynki. Po uroczystej mszy świętej w Kościele p.w. Św. Wawrzyńca, korowód dożynkowy wieńców na czele ze starostami, władzami miasta, gośćmi i mieszkańcami Dynowa przy muzyce DYNOWSKIEJ ORKIESTRY DĘTEJ, przeszedł na teren Ośrodka Turystycznego „Błękitny San” gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. 

Po odegraniu hymnu i krótkim koncercie orkiestry pod batutą P. Jakuba Trybalskiego, zaproszono na część obrzędową dożynek.

 „By wyrosła kromką chleba w ziemię zboża garść zasiana
Trzeba wiele ludzkiej troski i starania”      


Piękną tradycją dożynek są ich starostowie. W tym roku byli nimi Państwo Marzena i Mariusz Sochaccy, którzy symboliczny  bochen chleba przekazali Gospodarzowi  miasta Dynowa, Burmistrzowi Zygmuntowi Frańczakowi.


Przez  wiersz  „Świeży chlebuś” w wykonaniu dziewczyn kapeli „Pogórzanie” oraz „Pieśń żniwną” i „Plon niesiemy plon” Kapeli „Dynowianie”  zaproszono słowami:

„Hej rozstąpcie się na boki, na strony,
bo niesiemy wieniec pięknie przestrojony.
Hej niesiemy wieniec zbożem malowany
Z tej dynowskiej ziemi w mozole zebrany”

na prezentację wieńców, które przygotowały Panie ze Stowarzyszeń, Kół Gospodyń  gminy  i miasta Dynowa.


A zaprezentowały się: Koło Gospodyń Wiejskich w Dylągowie - Panie Małgorzata Pancerz, Barbara Radoń, Małgorzata Cichy i Joanna Pustelnik , Małgorzata Sieńko, Wiesława Kiełbasa,  Joanna Gołąb i Katarzyna Gałajda z KGW w Łubnie, z Łubna także, przyjechały z wieńcem Panie Maria Dymnicka, Stanisława Salamon, Helena Zięba i Zofia Szpiech, Ochotniczą Straż Pożarną Dynów-Bartkówka reprezentowali druhowie Urszula Siry, Ewa Śmietana, Marek Paściak i Krzysztof Bułdak. Miasto Dynów reprezentowały Panie Weronika Toczek, Anna Krupa, Danuta Rejkowska i Maria Duć, oraz reprezentantki Dynowskich Ogrodów Działkowych – ogród nr 3 Pani Alina Toczek ze swoją wnuczką Olą Tucką, które przyniosły wieniec – kosz pełen przepięknych kwiatów i dorodnych owoców z dynowskiej ziemi.       


Życzeniami - „Niech chleb nikogo nigdy nie ubodzie , niech się rodzi wszystkim i wszyscy żyjmy w zgodzie”, zakończono część obrzędową święta plonów.       


W dalszej części uroczystości koncertowali  dziecięca Kapela Ludowa POGÓRZANIE, Kapela Ludowa DYNOWIANIE i nowa, muzyczna formacja dynowskich artystów TANGO. A potem to już tańce na festynie z zespołem CRAZY.


Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z uroczystości na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Dynowie (www.mok.dynow.pl)