Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Czwartek, 23 Wrzesień 2021r. imieniny: Bogusława, Liwiusza, Tekli
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Ksiega gości

z Karolówki (2011-09-12 10:16:44)

W Niewistce była planowana zapora wodna. Nie wyobrażam sobie tej iwestycji ( a jest ona na czasie ) przy obecnej sieci komunikacyjnej. A przecież niedaleko są Bieszczady, atrakcyjne we wszystkich porach roku. Turystyka jest szansą rozwoju południowo-wschodnich terenów województwa z interesującymi zabytkami m.innymi budownictwa sakralnego drewnianego. Władze województwa powinny jak najszybciej odrobić zaległości w budowie infrastruktury drogowej w tej części Kraju.

z Podwala (2011-09-06 09:43:47)

Nie tylko ks.G.Sałustowicz nie został uhonorowany w mieście. Dotyczy to również poety , prozaika , krytyka - Stanisława Piętaka. Napisał on piękny utwór pt. Dynów , w którym oddał klimat przedwojennego miasta , zamieszkałego przez Polaków i Żydów. Widocznie przebywał dłuższy czas w Dynowie , gdyż w wierszu odnajdujemy dokładną topografię miasta. Utwór ten został opublikowany w zbiorze "Alfabet Oczu".

Grzegorz (2011-08-30 20:18:20)

W uzupełnieniu informacji podanej przez bydgoszczanina , a dot.Kościoła pw.Św.Wawrzyńca : Proboszcz ks.Gabriel Sałustowicz to postać wybitna. Wspaniały kapłan , działacz społeczny , animator rozwoju gospodarczego miasta na przełomie XIX i XX w. Przeprowadził gruntowną renowację świątyni (m.inn. dachu , fasady , kruchty południowej , dzwonnicy ) i wybudował nową plebanię , od której prowadziła aleja grabowa w stronę kościoła. Przeznaczył duży obszar ziemi parafialnej na założenie parku miejskiego , który rozciągał się wzdłuż rzeki Dynówki i miał objąć również teren u podnóża kościoła do dzisiejszego Dworca PKS. Nie zdążył wszystkiego zrealizować , gdyż został odwołany z parafii dynowskiej. Jest pochowany na Starym Cmentarzu w grobowcu , ozdobionym kamienną rzeżbą Anioła. W mieście , dla którego tak wiele zrobił , nie został uhonorowany chociażby nazwą ulicy , placu czy instytucji.

ze Szlabanu (2011-08-20 11:36:30)

W XiX w. i pocz.XXw. na wysokości ul. 1 Maja na obecnej ul.Grunwaldzkiej (d.przemyskiej ) znajdował się szlaban , gdzie w dni natężonego ruchu ( jarmarki , targi ) pobierano opłaty za wjazd do miasta. Współcześnie też są płatne przejazdy autostradami. Może przywrócić ten zwyczaj ido chwili wybudowania objazdu i od strony mostu na Sanie zainstalować bramkę z automatem kasującym opłaty za przejazd ciężarówek i tirów. Miasto i gmina są do tego uprawnione. Rozjeżdżane są \bowiem główne ulice miasta. Wstrząsy powodowane przejazdem ciężkich pojazdów naruszają stabiulność zabudowy. Hałas i spaliny powodują patogeny szkodliwe dla zdrowia mieszkańców. Istnieje ogromne zagrożenie życia dla przebywającycvh w tych miejscach ludzi.Może ktoś się ocknie po tylu latach , że zdrowie , życie i warunki gdzie egzystują ludzie są najważniejsze. Kapitalizm nie musi być kojarzony z Talibami.

Nowy wpis

 


 
Twoje imię: *  
Adres email:   
Twój wpis: *  
* Pola wymagane