Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Wtorek, 26 Październik 2021r. imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Ksiega gości

Slązak (2011-11-16 18:51:57)

O ofiarach - ludobójstwie na Wołyniu i Podolu należy ciągle przypominać. Ukraińcy niechętnie przyznają się do przeprowadzonej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej czystek etnicznych w sposób tak okrutny , że brak porównania w historii nowożytnej . Masowe mordy były dokonywane w czasie Rewolucji Francuskiej. Były wzorcem dla bolszewików i hitlerowców .Gilotynowano , masowo mordowano , ale tylko sporadycznie stosowano wymyślne tortury. Należy o tym wspominać aby to się nigdy nie powtórzyło.Trzy lata po tzw wyzwoleniu odbywały się jeszcze rzezie i palono całe wsie na terenach nadsańskich. Trudno porównywać to do sporadycznych akcji odwetowych , dokonywanych przez AK w obronie ludności polskiej.

Staszek z Bytomia (2011-11-14 16:37:01)

Fraciszek zachwycił się Sanem , zabytkami Dynowa. Ja też. Chciałbym również zwrócić uwagę na prawobrzeżną dzielnicę - Bartkówkę. Wybudowano tam nowy kościół pw Św. Bartłomieja. Patron Bartkówki był męczennikiem , tak jak mieszkańcy , którzy po wojnie do 1947r. byli terroryzowani przez bandy UPA. Wielu z nich zginęlo w okrutnych męczarniach , podobnie jak ponad 100 tyś.Polaków wcześniej zamordowanych na Wołyniu i Podolu , albo wywiezionych przez NKWD na Sybir. Patron Bartkówki ( nazwa od Bartłomieja ) czuwał cały czas nad mieszkańcami. Zabudowania zostały niemal w całości spalone przez banderowców , ale wielu mieszkańcom udało się uratować , ukrywając się wśród nadrzecznych szuwarów i przeprawiając się nocą przez San do miasta. Po 1947r. wrócili do spalonej wsi , którą odbudowali. Obecnie jest dzielnicą Dynowa. Wśród wielu wybudowanych po 1980r. kościołów w Polsce Św.Bartłomiej wyróżnia się dobrą architekturą. Został świetnie wkomponowany w otaczający krajobraz. Zaprojektował go architekt Mazur , pochodzący z Dynowa.

Franciszek z Radzionkowa (2011-11-10 16:41:32)

Zawsze wspominam moje wakacje w Dynowie. Całe popołudnia spędzaliśmy z kolegami nad Sanem. Piękna , majestatyczna rzeka. W mieście ciekawe zabytki : kościół pw Św.Wawrzyńca z unikalną renesansową bramą w ogrodzeniu dawnego cmentarza przykościelnego , liczne przydrożne kapliczki , zabytkowy Stary Cmentarz z neoromańską kaplicą , nagrobnymi rzeżbami i misternie odlanymi żeliwnymi krzyżami - takie mini Powązki. W tym mieście żyją pracowici i życzliwi ludzie. Wyjeżdzajcie do Dynowa . W okresie letnim , z ciekawego również zabytkowego Przeworska kursuje kolejka , która pokonuje 602 m. tunel , jedyny bodajże w Polsce na trasie kolei wąskotorowej.

Adam z Rzeszowa (2011-11-09 12:27:03)

Popieram dążenia dynowiaków do poprawy infrastruktury w zakresie budowy bezkolizyjnego poprowadzenia drogi regionalnej 835 , budowy biologicznej oczyszczalni ścieków ze spalarnią , sortowni i właściwej utylizacji śmieci , rewitalizacji zabytkowej części miasta oraz budowy parków i terenów rekreacyjnych wzdłuż urokliwej Dynówki i w otoczeniu gotycko-renesansowego Kościoła pw.Św.Wawrzyńca. Zespół tego kościoła wraz z renesansową bramą i barokową dzwonnicą to zabytki klasy I , jedne z najstarszych i najcenniejszych w południowo - wschodniej Polsce. Nowo wybranym Radnym życzę intensywnego i efektywnego działania w każdej dziedzinie , a miastu wszechstronnego rozwoju , szczególnie gospodarczego i kulturalnego. Chciałbym jak najczęściej przyjeżdzać na wypoczynek do nadsańskiego uroczego miasteczka. Zachęcam również mieszkańców innych regionów , podążających także w Bieszczady do zwiedzania Dynowszczyzny . Pogórze Dynowskie i Przemyskie to ciekawe tereny z zabytkami , przyrodą - jeszcze nie odkryte całkowicie przez turystów i niezadeptane.!

Nowy wpis

 


 
Twoje imię: *  
Adres email:   
Twój wpis: *  
* Pola wymagane