Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Wtorek, 26 Październik 2021r. imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Ksiega gości

Wacek z Siedlisk (2012-01-19 14:23:06)

Prawda jest taka , że po spaleniu zamku przez bandy UPA , stanowił miejsce do pozyskiwania materiałów budowlanych. Dlatego obecnie mieszkańcom okolicznych wsi powinno zależeć na zatrzymaniu procesu destrukcji murów zachowanych baszt. Nadleśnictwo w Dynowie jestem pewien , że dało by drewno na dach i stropy. Jeszcze znależli by się starzy murarze , którzy by odtworzyli fragmenty zniszczonych murów. Prjektu renowacji można domagać się od Woj.Konserwatora Zabytków, a wsparcia finansowego z programu regionalnego , wspomaganego funduszami unijnymi. Zadaszenie (dach typu namiotowego) zabezpieczy te obiekty przed kompletną degradacją. Dobrym początkiem jest renowacja kaplicy zamkowej , która winna być oddana pod opiekę parafii. W pamięci mam bowiem jej degradację, po opuszczeniu kaplicy , po wybudowaniu kościoła. Mówimy często o barbarzyńcach ze Wschodu , a czy my jesteśmy lepsi dewastując naszą tożsamość historyczną i kulturową?.

Janusz z Lublina (2012-01-18 15:54:13)

Ruiny zamku w Dąbrówce Starzeńskiej zostały przebadane archeologicznie przez naukowców z UMCS (A.Hunicza i I.Kurzątkowską ). Literatura przedmiotowa: J.Frazik 1968a. s.220 ; M.Proksa 1988.s.211 - 227 ; R.Afanazy.T.8.1996r. R.Afanazy na stronach 307 -310 - zamieszcza fotogr.widoki zamku z 1938r. Dwie zachowane baszty : królowej Bony i wojewody Firleja połączone były parterowym skrzydłem i stanowiły główną część mieszkalną , do chwili spalenia przez banderowców w marcu 1947r. Najstarszą częścią zamku z XVI w. była baszta w północno-wschodnim narożniku dziedzińca.Od niej rozpoczynają się podziemne sklepione tunele i piwnice . Zgromadzone w zamku dzieła sztuki ( malarstwo , rzemiosło artystyczne )zostały rozgrabione w czasie I i II wojny. Cenne zbiory biblioteczne spalili Rosjanie, po zajęciu zamku , który stał się obiektem strategicznym na "Linii Mołotowa". Nieznane są losy ostatniego właściciela zamku , który ratował się ucieczką przed Sowietami.

Darek z Dylągówki (2012-01-14 14:03:03)

Dołączam się do życzeń Marka. Chciałbym także aby ożyły ruiny zamku w Dąbrówce. Ocalałe dwie baszty można wyremontować dla potrzeb turystyki i kultury. Należy wzmocnić nadporoża i wieńce , przykryć je dachami kopertowymi (namiotowymi ), zabezpieczyć i udostępnić świetnie zachowane sklepione piwnice. Można by się pokusić na otwarcie w nich placówki turystyczno-gastronomicznej , propagującej szlaki krajoznawcze Pogórza Dynowskiego , Przemyskiego , stanowiącej bazę dla turystów udających się na wędrówki w Bieszczady. Mając na uwadze cel uaktywnienia gospodarczego terenów, o wybitnej randze przyrodniczej i kulturowej , udało by się uzyskać wsparcie finansowe UE.

Marek z Lublina (2011-12-28 15:32:33)

Najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne dla mieszkańców Dynowa i okolic. Aby spełniły się wszystkie marzenia osobiste , ale również te związane z rozwojem miasta i gminy. Niech wkroczą projektanci i budowniczowie Trasy Lubelskiej omijającej centrum i zabytkową część miasta (fragment drogi 835 , prowadzącej z Lublina na południe Kraju ), niech powstaną tereny rekreacyjne od Parku Dworskiego wzdłuż Dynówki do Dworca PKS, basen kryty , nowe firmy i miejsca pracy.

Nowy wpis

 


 
Twoje imię: *  
Adres email:   
Twój wpis: *  
* Pola wymagane