Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Wtorek, 26 Październik 2021r. imieniny: Ewarysta, Lucyny, Lutosławy
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Ksiega gości

Jan (2012-03-21 11:55:05)

Jak go zwią tak go zwią , mówi ludowe porzekadło. Zarówno integrysta jak i Grzegorz niestety mają rację. Sądzę , że władze Gminy chwycą temat , a miasto wesprze. Bowiem w jedności działania tkwi ogromna siła.

radny miasta (2012-03-13 17:48:45)

Integrysta zdziwiony, Grzegorz zbulwersowany, teraz ja nie bardzo rozumię dlaczego i czym?. Wydaje mi się,że zabrakło zrozumienia czytanego tekstu,bowiem w żadnym zdaniu nie powiedziałem, że miasto jest przeciwne odnowieniu, odrestaurowaniu ruin w Dąbrówce Starzeńskiej lecz to,że to są tereny gminy wiejskiej. Dlatego napisałem -"Głosy słuszne tyle, że adresat nie ten" . Więcej chyba nie trzeba wyjaśniać co się z tym wiąże. Jeśli poprzez wpisy na stronie internetowej miasta da się zainteresować problemem władze gminy wiejskiej to też jestem za tym. Pozdrawiam

Grzegorz (2012-03-12 14:48:58)

Jestem zbulwersowany stanowiskiem Radnego w sprawie odbudowy zachowanych , a ulegających destrukcji baszt zamku w Dąbrówce Starzeńskiej. Wszyscy na tym samym koniu jedziemy. Jeżeli w mieście i w gminie brak jest zakładów pracy , dającym ludziom zatrudnienie to zagadnieniem pierwszej rangi jest rozwój turystyki. Cenny architektonicznie i artystycznie zespół kościoła pw Św.Wawrzyńca , liczne kapliczki , zabytkowy Stary Cmentarz , kolejka wąskotorowa z tunelem są niepowtarzalne. Wytrawny turysta będzie penetrował okoliczne tereny , a szczególnie dolinę środkowego i górnego Sanu , stanowiące atrakcyjny trakt spływów kajakowych oraz mało rozpoznane turystycznie tereny Pogórzy Dynowskiego i Przemyskiego. Jeżeli nie doprowadzimy chociażby do zadaszenia baszt w niedługim czasie ulegną dalszej destrukcji. Zwałowisko kamieni i pokruszonej cegły na nikim niestety nie zrobi wrażenia. Przykra konstatacja : Po II wojnie można było uratować tysiące zabytków , przeprowadzając tylko remonty dachów lub wykonując zadaszenie.

Integrysta (2012-02-14 16:03:28)

Zdziwił mnie głos radnego miasta. Jestem zwolennikiem działania zespołowego. Im większy zespół tym potężniejsza siła działania. Urząd Miasta i Gminy położone są niemal w sąsiedztwie. Mieszkańcy Karolówki mogą dostrzec Dąbrówkę , położoną na drugim brzegu Sanu. Dla mieszkańców Dynowa to również miejsce wypadów rekreacyjnych , gdyż woda w rzece jest czyściejsza , a okoliczne lasy zachęcają do wędrówek pieszych i grzybobrania. Ostatnia reforma administracyjna nie jest doskonała. Utworzono prawie udzielne kśięstwa -Urzędy Marszałkowskie i mniejsze jednostki samorządowe. Idea ratowania zabytków powinna być bliska każdemu , komu zależy na zachowaniu tożsamości historycznej i narodowej. W okresie wojen , szczególnie ostatniej , uległy zagładzie setki tysięcy zabytków kultury materialnej. Smutne , że po II wojnie , postępował dalszy proces niszczenia , szczególnie w zabudowie drewnianej. Ale nie tylko. W Dynowie w latach 60 -tych rozebrano urokliwą cerkiewkę z pocz.XXw. na Zabramiu oraz dwór z XVIII w. hr.Ignacego Parysa na Igiozie. Brakuje ich w panoramie Dynowa. Byłoby niedobrze gdyby pozostałości zamku Kmitów , Wapowskich oraz Starzeńskich spotkał ten sam los. One powinny opowiadać o historii , tych doświadczonych przez wojnę terenów i stanowić obiekt przyciągający turystów w postaci interesującej nadsańskiej fortalicji , wpisanej świetnie w krajobraz.Jeżeli się uda zahamować destrukcję zachowanych baszt będzie to powód do dumy nas wszystkich , niezależnie od tego pod jaką jednostkę administracyjną podlegamy i w której części Kraju zamieszkujemy.

Nowy wpis

 


 
Twoje imię: *  
Adres email:   
Twój wpis: *  
* Pola wymagane