Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 25 Październik 2021r. imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Bogusław Kędzierski

Bogusław, Franciszek Kędzierski ur. 4.X.1949r. w Dynowie, Syn Czesława i Edwardy Z. P. Bartmińska


Absolwent ZSZ w Dynowie mech. samochodowy 1968 r. W 1972 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. /Dział rzeźby/. Jego profesorami rzeźby byli: A. Rząsa, A. Grabowski, G. Pecuch, K. Fajkosz, a z malarstwa: Z. Pokrzywcziński, A. Woloch, historia sztuki: H. Kenarowa. Po ukończeniu szkoły współpracował z prof. A. Rząsą.

 


Artysta rzeźbiarz Bogusław Kędzierski podczas pracy w swojej pracowni (fot. J. Prokop)

 

Rzeźbi w drewnie, kamieniu, betonie. Bierze czynny udział w wystawach i konkursach oraz plenerach rzeźbiarskich. Porusza tematy o charakterze sakralnym i świeckim. Rzeźby można spotkać w licznych kościołach w Polsce oraz za granicą: Francja, Belgia. Również w zbiorach prywatnych jak i muzealnych: Brzozowie, Rzeszowie, Jaśle. Kilka rzeźb znajduje się w Watykanie, zawiezione dla Ojca Św. Jana Pawła II, jako dary.

 

Swoje rzeźby wystawiał na wystawach indywidualnych i zbiorowych w takich miastach jak: Rzeszów, Dynów, Łańcut, Jasło, Zduńska Wola, Przemyśl, Brzozów, Częstochowa, Warszawa, Nowy Sącz, Krynica, Jarosław, Tarnów, Krosno, Nisko, Tyczyn, Boguchwała, Kamień, Sędziszów Małopolski, Zakopane. Z wielkim uznaniem cieszyły się powodzeniem. Oraz za granicą w Szwecji, Goteborgu i na Słowacji we Wranowie nad Topilou. Jego rzeźby wykonane w kamieniu to pomniki: w Harcie, Dydni i Krzywczy oraz kilkanaście rzeźba nagrobkowych w Dynowie, Sanoku, Korczynie, Futomie, /beton/ k. Grybowa. Rzeźby plenerowe ozdabiały Dynów i Przeworsk, wyle. z betonu. Otrzymał: Nagrodę specjalną w Rzeszowie 1976; II nagrodę w konkursie Św. Maksymiliana Kolbe w Zduńskiej Woli 1983; Nagrodę specjalną w bienale rzeźby im. A. Rząsy w Rzeszowie 2000 III nagrodę za rzeźbę w kamieniu w Krynicy 2002 Nagrodę burmistrza miasta Dynów 1997 Nagrodę Rady Powiatu Rzeszowskiego 2002 Nagrodę Marszałka woj. Podkarpackiego L. Deptuły 2004.

 


Bogusław Kędzierski w prywatnej, autorskiej galerii rzeźby •PNIAK• (fot. J. Prokop)

 

Jego rzeźby można obejrzeć w prywatnej, autorskiej galerii rzeźby •PNIAK• w Dynowie.

 

Rzeźby B. Kędzierskiego przez liczne ażury nabierają przestrzenności, dynamiki, ruchu, choć nie są ludowe, lecz nawiązują do tradycji rzeźby z Pogórza Dynowskiego.

 

A credo A. Kenara "Myśleć to więcej niż wiedzieć, to jest przeżyć, czuć, rozumieć, tworzyć - to myślenie nie będzie wam sprawiało przykrości, będzie was pasjonowało..." B. Kędzierski z ambitnością realizuje.

 

Kontakt z artystą:

Bogusław Kędzierski

ul. Ks. J. Ożoga 14,

36-065 Dynów tel. (0-16) 65 21 274

 

Zapraszamy na stronę internetową Galerii PNIAK:

www.pniak.yoyo.pl