Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Wtorek, 28 Czerwiec 2022r. imieniny: Florentyny, Ligii, Leona
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Turystyka

Główne walory tego terenu to malownicze położenie geograficzne, rzeka San, nieskażone środowisko  przyrodnicze, liczne zabytki, szlaki turystyczne. Walory te podnosi ponadto bogata historia, interesujące zabytki architektury i żywy po dzień dzisiejszy folklor.

 


Dolina Rzeki San, fot. D. Gąsecki


Miasto posiada znakomite warunki do rozwoju turystyki. Urozmaicony krajobraz i bogata przyroda chroniona jest w Parku Krajobrazowym Pogórza Przemyskiego, w którego zasięgu znajduje się część Dynowa oraz w Przemysko - Dynowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. Podczas spacerów po lasach Dynowa można spotkać: sarny, lisy, dziki czasem jelenie lub też salamandry plamiste, a także puszczyka uralskiego, myszołowa lub krogulca. Zobaczyć możemy wiele rzadkich gatunków flory np.: lilię złotogłów, czosnek niedźwiedzi, tojad mołdawski i wiele odmian storczyków.


Obok wycieczek pieszych pobyt na Dynowszczyźnie sprzyja uprawianiu sportów wodnych. San to bowiem wymarzona rzeka dla kajakarzy i pontoniarzy. Rzeka na tym odcinku ma jeszcze górski charakter, tworzy malownicze przełomy. San w tym rejonie stwarza również świetne warunki dla wędkarstwa.


Widok na Miasto, fot. D. Gąsecki

 

Wielką atrakcję stanowi ciuchcia, kursująca pomiędzy Dynowem a Przeworskiem. Przejeżdża ona przez jedyny w Polsce (602 mb) tunel na kolejach dojazdowych.


Bogate są tradycje i współczesna aktywność kulturalna mieszkańców Dynowa.


W mieście funkcjonują: chór mieszany „Akord”, orkiestra dęta OSP, kabaret „Nasz”, kapela „Dynowianie”, amatorski zespół teatralny, liczne zespoły artystyczne
w szkołach podstawowych i średnich.Dowodem dużej aktywności kulturalnej Dynowa i okolic są organizowane ważne imprezy kulturalne, wykraczające rangą poza jego obszar. Od kilkudziesięciu lat miasto jest organizatorem imprez Dni Pogórza Dynowskiego które nawiązują do bogatych tradycji kultury ludowej tego terenu. Dni Pogórza Dynowskiego odbywają się od ponad 35 – ciu lat a w ich ramach odbywa się Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych. W Dynowie odbywają się również Regionalny Konkurs Kolęd i Pastorałek, Regionalny Konkurs Poezji Patriotycznej jak i również wielu innych cyklicznych imprez.


W Dynowie tworzy artysta - rzeźbiarz Bogusław Kędzierski, absolwent słynnej szkoły Kenara w Zakopanem. Jego prace możemy oglądać w „Galerii Pniak”.


Mamy nadzieję, że przedstawione walory turystyczne i kulturalne zachęcą do spędzania czasu w naszym malowniczym mieście.


Trafi tu każdy, kto pragnie nieuciążliwej wędrówki, kto ochłodzić się chce w czystych wodach Sanu i nasycić oczy pięknem łagodnych stoków Pogórza.

 

 

Zapraszamy w nasze strony!