Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Poniedziałek, 8 Marzec 2021r. imieniny: Beaty, Juliana, Wincentego
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

Z MAMĄ, O MAMIE, DLA MAMY w DYNOWSKIEJ BIBLIOTECE
(2013-07-17)

Miejska Biblioteka Publiczna w Dynowie zorganizowała program działań dla MAM, które często przychodzą do biblioteki, aby dla siebie i swojego dziecka wypożyczyć książki. Projekt „O MAMIE, DLA MAMY, Z MAMĄ”, którego realizacja przypadła na okres od 1 kwietnia do 30 czerwca 2013 r. został złożony w ramach konkursu grantowego, organizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i otrzymał dotację w wysokości 5 000 zł.


W projekcie wzięło udział 15 pań, mieszkanek miasta i gminy Dynów. Głównym celem tego projektu było zwiększenie aktywności osobistej i społecznej MAM, które na co dzień zajmują się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. W ramach projektu zostały zaplanowane takie zajęcia jak: warsztaty psychospołeczne, spotkania z wizażystką i stylistką, spotkania z dietetyczką, warsztaty umiejętności rodzicielskich oraz spotkanie poświęcone wolontariatowi, czyli dlaczego warto zostać wolontariuszem i jakie korzyści płyną z tego faktu.


Cykl spotkań rozpoczęły warsztaty umiejętności psychospołecznych, podczas których uczestniczki rozmawiały o poczuciu własnej wartości, wierze we własne możliwości, motywacji do działania i radości życia.


W kwietniu i maju odbyły się spotkania z wizażystką i stylistką. Na tych spotkaniach panie zapoznawały się z tajnikami dobrego makijażu na różne okazje. Na zajęciach dotyczących stylizacji mogły dowiedzieć się, jakie kolory są najkorzystniejsze dla określonych typów urody, jak dla różnych typów sylwetek optymalnie dobierać garderobę oraz uzyskać indywidualne porady.


Równolegle do zajęć z wizażu i stylizacji odbywały się spotkania z dietetyczką, bo zdrowie i uroda to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale przede wszystkim dobra kondycja organizmu wynikająca z odpowiednio dobranej diety i aktywności fizycznej. Pani dietetyczka omówiła również zasady prawidłowego żywienia dzieci. Przedstawiła też najczęściej popełniane błędy żywieniowe, ich skutki oraz jak i dlaczego warto walczyć z niektórymi chorobami za pomocą prawidłowo dobranej diety i umiarkowanej aktywności fizycznej. Uczestniczki miały możliwości skorzystania z indywidulanych porad dietetyczki.


W czerwcu, na zajęciach z pedagogiem, MAMY w ramach treningu kompetencji wychowawczych mogły podyskutować temat kształtowania właściwych postaw rodzicielskich, mądrego zaspokajania potrzeb swych dzieci, sposobów na rodzinne spędzanie wolnego czasu, no i podzielić się swoimi doświadczeniami.


Dzięki spotkaniu poświęconemu wolontariatowi panie dowiedziały się, na czym polega idea wolontariatu, że poświęcenie jakiejś części wolnego czasu na pracę społeczną przynosi ogromne korzyści nie tylko dla instytucji lub organizacji, która korzysta z tej formy współpracy, ale dostarcza ogromnej satysfakcji z dobrowolnie wykonywanej pracy i kontaktu z różnymi ludźmi.


To, że cykl spotkań pod hasłem „Z MAMĄ, O MAMIE, DLA MAMY” okazał się dobrym pomysłem ze strony bibliotekarek potwierdzają opinie uczestniczek:
„Dzięki spotkaniom nauczyłam się radzić sobie z problemami życiowymi”, „Miło spędzony czas z koleżankami, na które można liczyć”, „To było coś, co mogłam zrobić dla siebie i czuć się dobrze w nowej sytuacji”, „Miałam czas, żeby zadbać o siebie i swoje zdrowie”.


Obecnie dynowska biblioteka to miejsce, gdzie nie tylko można wypożyczyć książki, bezpłatnie skorzystać z Internetu, to także miejsce gdzie dzieją się ciekawe wydarzenia, gdzie spotykają się mieszkańcy Dynowa i co nas również bardzo cieszy, mieszkańcy najbliższej okolicy.


Grażyna Paździorny
i
Elwira Kałamucka – wolontariusz