Oficjalny serwis internetowy Miasta Dynów
     Niedziela, 23 Luty 2020r. imieniny: Damiana, Romana, Romany
Strona główna Kontakt Mapa Strony

Aktualności

WIDOWISKO PIEŚŃ WESELNA DLA UBOGICH, czyli songi z "Opery za trzy grosze" w Dynowie (2010-07-28)

Stowarzyszenie De-Nowo serdecznie zaprasza wszystkich na finał Festiwalu De-novo - plenerowe widowisko Pieśń weselna dla ubogich, czyli songi z „Opery za trzy grosze”. Spektakl wystawiony zostanie w dwóch terminach 31 lipca /sobota/ i 1 sierpnia /niedziela/ o godzinie 20:30. Miejscem tegorocznego widowiska będzie plac GS SCh Dynów - silosy zbożowe, koło stacji kolejki wąskotorowej w Dynowie.
 

Muzyczny spektakl plenerowy „Pieśń weselna dla ubogich” jest inspirowany „Operą Żebraczą” J. Gaya i „Operą za trzy grosze” B. Brechta. Historia króla bandytów oraz córki króla żebraków rozgrywa się w miasteczku zepsutym, jakby gnijącym od środka, stwarzającym pozory normalnego.

 

W tym świecie nie ma ani jednego uczciwego człowieka. Ludzie wpadli w pętle, z której nie da się wyplątać. Czy stali się tacy ponieważ świat od nich tego wymaga, czy świat stał się taki bo już nikt nie potrafi szczerze rozmawiać, a relacje międzyludzkie wymuszają wieczną obłudę? Jedna rozmowa nieszczera rodzi kolejną. Pojęcie prawdy stało się tak względne, że trudno ją odróżnić od kłamstwa.

 

W „Pieśni weselnej dla ubogich” pokazujemy przekrój społeczeństwa. W spektaklu bierze udział sześćdziesiąt osób: dorośli mieszkańcy Dynowa, studenci, młodzież oraz dzieci. Dzieci mają szczególną rolę. Tylko one, zatrudnione w firmie króla żebraków, potrafią jeszcze spojrzeć na dorosłych krytycznie. Komentują działania dorosłych, ale też niestety czasem ich naśladują.

 

Songi z „Opery za trzy grosze” z muzyką Kurta Weilla, wykonywane na żywo przez orkiestrę składającą się z miejscowych muzyków, mają nietypową harmonię, która także odsłania nieczystość tego świata, gdzie napięcie pomiędzy prawdą a fałszem dochodzi do punktu krytycznego i zwiastuje jego koniec.


Reżyser: Magdalena Miklasz

 

Zobacz plakat promujący spektakl: